Yoga mı Pilates mi?

yogazayflatrm21752x440.jpg

En çok duyduğumuz sorulardan biri; Yoga mı Pilates mi?

Yoga ve Pilates birbirini tamamlayan ve destekleyen çalışmalardır. Hangi çalışmayı yapacağınız spordan beklentilerinizle değişkenlik gösterir.

Yoga ve Pilates vücudu zorlamamak koşuluyla her yaş grubundan kişinin uygulayabileceği egzersizlerdir.

Yoga izometrik (statik güce dayanan egzersiz türü. Bu gibi egzersizler kas kütlesinde büyümeye yol açmaz, yalnızca mevcut kasın gücünü artırır).

Yoga bilindiği üzere sadece bir spor türü olmayıp kişiye beden, zihin, ruh bütünlüğü dediğimiz bütünleşmeyi sağlar.

Yoga ile kişi doğru nefes alıp vermeyi, stresi yönetmeyi, zihnini kontrol etmeyi, konsantre olmayı öğrenir. Beden farkındalığı artar.

Bir yoga seansında tüm kaslar uzar, esner ve güçlenir. Hormonal sistem düzene girer, kan dolaşımı hızlanır. Tüm iç organlar masaj etkisi alır ve tüm sistem etkili bir biçimde dinlenir. Ve vücut sıkılaşır, çok yeme dürtüsü azalır. Sağlıklı beslenme isteği artar.

Konu kilo verme isteği ise; üzgünüz ama Pilates de kilo verdirmez :) Fakat Pilates Yogadan farklı olarak daha hızlı bir biçimde sıkılaşmanıza ve ödem atmanıza olanak sağlar. Her iki egzersiz türünde de amaç kilo vermek ise Yoga ve Pilates'in yanı sıra bir kardiyo (koşma, tempolu yürüme, yüzme ve v.b) yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Reformer (Aletli) Pilates duruşunuzu düzeltir, beden farkındalığınızı artırır. Kan dolaşımını hızlandırır, omurganızı etkili biçimde çalıştırır. Duruş bozukluklarını düzeltir ve dik durmanızı sağlar. Bu da çoğu zaman, masa başında yoğun çalışan kişilerin duruş bozukluklarından dolayı meydana gelen ağrılarını ortadan kaldırır. Kaslarınızı daha uzun ve hatlı hale getirerek daha fit bir görünüm kazanmanızı sağlar v.b

YOGA VE PİLATES'İN FAYDALARI

Pilates yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel egzersiz sistemidir. Pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için Contrology (Kontrol bilimi) olarak adlandırılır. Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır.

Egzersizler minder üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır. Pilates sistemi vücudun her bölümünü çalıştırmaya yönelik farklı aktivitelere uygun egzersizler içerir. 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan pilates, 21. yüzyılın modern insanları tarafından büyük ilgi gördü.Günümüzde pilates yapan kişi sayısı giderek artmaktadır.

Reformer (Aletli) Pilates uygulayıcıları eğitimlerinde, güç ve esneklik inşa edebilmek için kendi vücut ağırlıklarını kullanmaktadırlar. Bunu yüksek düzeyde kardiovasküler egzersiz üzerine yoğunlaşmadan gerçekleştirmeyi hedeflerler. Günümüzde Pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Pilates, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge, nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendirme, esnetme ve özellikle içsel karın kaslarını kuvvetlendirme esasına dayanan bir sistemdir.

Duruş bozukluğu kişinin postüründeki bozukluktur. Bunlar skolyoz, kifoz, lordoz ya da ayak bileklerinde içe ya da dışa doğru basma ve kemiğin çıkık olması olarak karşımıza çıkar.

Reformer (Aletli) Pilates, günlük hayatta kullanmadığınız güçsüz kasları da çalıştırarak bu kasları da kullanmanızı sağlayarak omurganızı güçlendirir.

Reformer (Aletli) Pilates Duruş bozukluklarını düzeltir ve dik durmanızı sağlar. Bu da çoğu zaman, masa başında yoğun çalışan kişilerin duruş bozukluklarından dolayı meydana gelen ağrılarını ortadan kaldırır.

Pilates kas yapısının bir bütün haline getirilmesini sağlar.

Pilates sakatlanmaları zorlaştırır, dayanıklılığı artırır .

Pilates, vücudun merkezini güçlendirip, denge ve koordinasyonu artırarak stresi azaltmaktadır.

Pilates metabolizmayı hızlandırır.

‘Mutluluk hormonu’ olarak da adlandırılan endorfin salgılamanızı sağlayarak sizi stresten uzaklaştırır.

Bel ve boyun fıtığı, disk kayması, osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltır.

Kaslarınızı daha uzun ve hatlı hale getirerek daha fit bir görünüm kazanmanızı sağlar.